Fransız Aktris Emmanuelle Riva Vefat Etti

Fransız Aktris Emmanuelle Riva Vefat Etti 30 Ocak 2017

Özellikle 1959 yapımı Hiroşima Sevgilim ve 2012 yapımı Aşk (Amour) filmleriyle hatırlanan Emmanuelle Riva, 89 yaşında hayatını kaybetti. Riva, Michael Haneke'nin Aşk filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı olmuş, 85 yaşında elde ettiği bu başarıyla bu dalda adaylık kazanan en yaşlı isim olmuştu. Riva, oyunculuk hayaliyle Paris'e taşınmış, 1959'da Alain Resnais'nin Hiro...

Özellikle 1959 yapımı Hiroşima Sevgilim ve 2012 yapımı Aşk (Amour) filmleriyle hatırlanan Emmanuelle Riva, 89 yaşında hayatını kaybetti.

Riva, Michael Haneke'nin Aşk filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı olmuş, 85 yaşında elde ettiği bu başarıyla bu dalda adaylık kazanan en yaşlı isim olmuştu.

Riva, oyunculuk hayaliyle Paris'e taşınmış, 1959'da Alain Resnais'nin Hiroşima Sevgilim (Hiroshima, mon amour) filmindeki performansıyla beğenilmişti. Sonraki yıllarda önemli yönetmenlerin önemli yapımlarında yer almayı sürdürmüş, ayrıca şair kimliğiyle şiir kitapları çıkarmış, 2012'de Amour filmiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında BAFTA sahibi olmuştu.

Riva'nın bir süredir kanserle mücadele ettiği açıklandı.

  • Beğen
    0
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
  Dikkat! Yorum gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.