İngiliz Aktör John Hurt Yaşama Veda Etti

İngiliz Aktör John Hurt Yaşama Veda Etti 30 Ocak 2017

50 yıldan uzun süredir sinema dünyasında bulunan, hem oyunculuğu hem de sesiyle unutulmazlar arasına giren İngiliz oyuncu Sir John Hurt hayatını kaybetti. Hurt'ün kesin ölüm nedeni açıklanmadı, ancak sanatçı 1.5 yıl önce pankreas kanserine yakalandığını ve tedavisine başlandığını duyurmuştu. Hurt, 5 gün önce 77 yaşını doldurmuştu. 1940'ta doğan Hurt, ailesinin istememesine rağmen oyunculuk tutk...

50 yıldan uzun süredir sinema dünyasında bulunan, hem oyunculuğu hem de sesiyle unutulmazlar arasına giren İngiliz oyuncu Sir John Hurt hayatını kaybetti.

Hurt'ün kesin ölüm nedeni açıklanmadı, ancak sanatçı 1.5 yıl önce pankreas kanserine yakalandığını ve tedavisine başlandığını duyurmuştu. Hurt, 5 gün önce 77 yaşını doldurmuştu.

1940'ta doğan Hurt, ailesinin istememesine rağmen oyunculuk tutkusundan vazgeçmeyerek Londra'daki Royal Academy of Dramatic Art'ı bitirdi. 1960'ların başında önce televizyon dizileriyle, sonra da filmlerle ününü Birleşik Krallık sınırlarında yaydı. 1970'lerin ortalarından itibaren ise Hollywood filmlerinde de yer aldı. Geceyarısı Ekspresi, Yaratık, Fil Adam, Bindokuzyüzseksendört gibi filmleriyle tüm dünyada tanındı. 90'lardan sonra ise önemli bir karakter oyuncusu olarak Hellboy, V for Vendetta, Harry Potter Ölüm Yadigarları ve son olarak Jackie'deki performanslarıyla büyük saygı kazanmıştı.

2015 yılında da Kraliçe Elizabeth'in elinde şovalyelik nişanını alarak "Sir" unvanına layık görülmüştü.

  • Beğen
    0
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
  Dikkat! Yorum gönderebilmek için üye olmanız gerekmektedir.